Fenerbahçe’nin iptal edilen golünden önce faul var mı? Yorumcular hakemi yerden yere vurdu

Galatasaray’ın puan kaybettiği haftada İstanbulspor ile berabere kalarak fırsat tepen Fenerbahçe, sarı-kırmızılılarla puan farkını eritme fırsatını tepti. Karşılaşmanın henüz 5. dakikasında Fenerbahçe’nin iptal edilen golü ise çok konuşuldu.

HATALI KARAR KONUSUNDA HEMFİKİR OLDULAR

Maçın 5. dakikasında Attila Szalai’nin ağlara gönderdiği top Joao Pedro’nun İstanbulspor kalecisine faul yaptığı gerekçesiyle geçersiz sayıldı. Pozisyonu beIN Sports’ta değerlendiren hakem yorumcuları, hakem Kadir Sağlam’ın net bir golü vermediği konusunda hemfikir oldu.

“BU BİR ÇARPIŞMA”

Pozisyonu değerlendiren Deniz Çoban, “Hakem top ağlara gitmeden önce düdüğünü çalıyor. Bir nefes beklemeden düdüğü çalmış. Düdüğün neden önemi var. Top ağlara gitmeden önce çaldıysa düdüğü VAR devreye giremez. Hakem çapraz yaparak kendinden çok emin geliyor. Top Fenerbahçeli oyuncuya daha yakın. Fenerbahçeli oyuncu, kalecinin topa doğru uçarak geldiğini görünce duruyor, iyi niyetli davranıyor, kaleciye doğru herhangi bir hamle yapıyor, sadece bekliyor. Kaleciden çok geriden Fenerbahçeli oyuncuya daha yakın bir topa uçarak geliyor. Pedro’nun hamlesi, müdahalesi, darbesi olmadan topu yumrukluyor. Pedro küçülüyor. Kaleci gelip Pedro’ya çarpıyor. Bu bir çarpışma.

“TARTIŞMASIZ, AÇIK VE NET BİR GOL”

Kaleciye yakın bir topa Pedro hamle yapmıyor. Aksine kendisine daha yakın olan bir topa kalecinin geldiğini görerek ve kalecinin sağlığını düşünerek hiçbir hamle yapmıyor. Kaleci gelip Pedro’ya çarpıyor. Szalai boşa düşen topa vurup gol yapıyor. Tartışmasız, açık ve net bir gol. Futbol burada golü bekler, faulü beklemez. Pedro’nun hangi hareketinde faul buldu acaba. Kalecinin ceza alanı içinde dokunulmazlığı var diye bir şehir efsanesi vardır. Oyuncudan hiçbir farkı yok kalecilerin. Hatta ve hatta oyunculardan üstünlükleri var, ellerini kollarını kullanabiliyorlar. Kural kitabında geçmişte de, bugünde de ‘kalecinin dokunulmazlığı var’ diye bir kural yoktur, olmamıştır.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir