Fatih Altaylı: Mehmet Şimşek intikam bıçağını kanırttı, “akılcılıktan uzak” Bakan’ın gözünün içine baka baka söyledi

Gazeteci Fatih Altaylı, yeni kabinede Hazine ve Maliye Bakanlığı’na getirilen Mehmet Şimşek’in devir teslim töreninde yaptığı “Türkiye’nin bundan böyle rasyonel politikalara dönmekten başka çaresi yoktur” açıklamasına ilişkin olarak, “İntikam bıçağını biraz daha kanırttı ve düne kadar izlenen politikaların ‘irrasyonel’ olduğunu mefhumu muhaliften söylemiş oldu” dedi. 

Altaylı, “Mehmet Şimşek kendisini bir kamu bankasını dolandırmakla itham edenleri, 5 yıl sonra kendisine mahkum ederek bir tür intikam almış oldu. Doğru ve yerinde bir atamadır. AK Parti’nin bugün geldiği noktada bulup bulabileceği en iyi üç beş isimden biri, belki de birincisidir” yorumunu yaptı. 

Altaylı, “Gözünün içine baka baka” başlıklı yazısında şunları kaydetti:

“Akılcı politikalara dönmek demek, daha önce uygulanan politikanın akılcı ve bilimsel olmadığı anlamına geliyor. Mehmet Şimşek bunu ‘Akılcılıktan uzak’ Bakan’ın gözünün içine baka baka söyledi.

Bunu biz ya da muhalif olmakla ‘Suçlanan’ ekonomistler söylediğinde bize ‘Dış güçlerin adamı, faizciler’ diyenler bizim söylediklerimizi söyleyen Şimşek’i avuçlarını patlatırcasına alkışladılar.

Şimşek’in atanması, iktidarın geç de olsa ‘Hastalığı’ kabul etmesi ve tedavi için doktor arayışına girmesidir. Ancak doktorun teşhisinin kabulü ve vereceği reçetenin uygulanıp uygulanmayacağı ayrı bir sorudur. İş doğru doktoru bulmakla bitmez.” 

TIKLAYIN – Hazine ve Maliye Bakanlığı görevini devralan Mehmet Şimşek: Türkiye’nin rasyonel zemine dönme dışında bir seçeneği kalmadı

TIKLAYIN – Köşe yazarları yeni Kabine’yi nasıl değerlendirdi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx