Facebook, kesintiye sebep olan arızayı düzelttiğini söyledi

Kesinti yüzünden Pazartesi günü Facebook, Instagram, WhatsApp, Messenger gibi dev hizmetlere 6 saat boyunca ulaşılamadı. Ertesi gün yayınlanan bir açıklamada Facebook, şirketin dünya çapındaki veri merkezlerini birbirine bağlayan omurganın yanlışlıkla kapatıldığını söyledi. Kesinti, şirket çalışanları tarafından kullanılan dahili sistemleri bile bozacak kadar büyüktü. Dün tekrar bir kesinti daha gerçekleşti.

Kullanıcılar kısa süreliğine Facebook ve ınstagram’a giremediklerini duyurdular. Şirket , Cuma günkü kesintinin Pazartesi günü gerçekleşen kesintiyle ilgili olmadığını söylüyor. Ancak yapılan açıklamaya göre artık problem giderilmiş.

Aynı hafta içinde bu kadar büyük bir şirkette böylesi bir kesinti yaşanması birçok açıdan problemlere yol açmıştı. Şirket şimdi Twitter üzerinden probleme sebep olan sorunu çözdüklerini duyurdu. Bundan sonraki günlerde kesinti yaşanıp yaşanmayacağını bekleyip göreceğiz. Şirket en çok kullanılan sosyal medya platformlarından olduğu için ufak bir kesinti bile çoğu online işin yapılmasını engelleyebiliyor.