Eski yardımcısı Trump’a rakip oldu: Mike Pence, adaylığını açıkladı

ABD’de Donald Trump döneminin başkan yardımcısı Mike Pence, Cumhuriyetçi Parti’nin 2024 başkan adaylığı yarışında Trump’ın karşısında aday olmak için resmen başvurduğunu açıkladı. Pence’in seçim kampanyası Federal Seçim Komisyonu’na başvurusunu iletti.

‘TRUMP AİLEMİ TEHLİYEKEYE ATTI’ DEMİŞTİ

VOA Türkçe’nin aktardığına göre Pence, çarşamba günü Iowa’da yayınlanacak bir video ve konuşmayla kampanyasını başlatacak. Pence’in yarışa girmesi onu Cumhuriyetçi Parti’nin önde gelen adayı ve bir zamanlar sadık yardımcısı olduğu Trump’ın rakibi haline getirecek. Pence, eski Başkan’ın 2020 seçim sonuçlarının reddedilmesi konusundaki girişimlerine karşı çıkmıştı. Sosyal muhafazakar, eski Indiana valisi Pence, Trump’ın 6 Ocak 2021’de ABD Kongre binasına saldıran isyancıları teşvik ederek binada bulunan kendisini ve ailesini tehlikeye attığını söylemiş, Trump’la arasına giderek daha fazla mesafe koymuştu.

Pence böylece aralarında Trump’ın yanı sıra Senatör Tim Scott ve eski Güney Carolina Valisi Nikki Haley’nin de olduğu çok sayıdaki Cumhuriyetçi başkan aday adayına katılacak. Eski New Jersey Valisi Chris Christie de salı günü yarışa girmeye hazırlanıyor. Böylece Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adaylığı için yarışacak isimlerin sayısı iki basamaklı rakamlara ulaşacak.

Cumhuriyetçi Parti’de adaylık için başvuran birçok kişiyi parti içindeki Trump karşıtları oluşturuyor. Bu kişiler Trump karşıtlarının oylarının bölünmesinin adaylığın yeniden eski başkana gitmesine neden olabileceği kaygısını taşıyor. (DIŞ HABERLER)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*