DSÖ Genel Yöneticiliğine ikinci sefer Ghebreyesus seçildi

Birleşmiş Milletler’in (BM) Cenevre Ofisinde düzenlenen 75. Dünya Sıhhat Asamblesi’nde Genel Konsey, yeni Genel Yöneticinin seçimi için özel toplantı yaptı. Toplantıda Ghebreyesus’tan öbür bir aday çıkmaması üzerine Genel Heyet, Ghebreyesus’u ikinci sefer Genel Yöneticiliğe seçti.

Yemin konuşmasında Ghebreyesus, DSÖ’nün tüm bölgelerinin kendisini aday olarak belirlemesinden gurur duyduğunu lisana getirerek, yöneticiliği boyunca insanlığa hizmet etme yolunda sıkı çalışan bütün DSÖ işçisine teşekkür etti.

“DENİZDE SEYAHAT YAPARKEN GEMİMİZİ İNŞA ETTİK”

Ghebreyesus, birinci devri sırasında dünyayı saran Kovid-19’u “eşi gibisi görülmemiş” bir salgın olarak tanımlarken, “Denizde seyahat yaparken gemimizi inşa ettiğimiz bu süreçte çok dersler aldık ve ders alırken anında uygulamaya geçtik” dedi.

Bu süreçte DSÖ’nün teşebbüsüyle Güney Afrika’da kurulan mRNA aşısı üretim merkezi ve Hindistan’da kurulan Memleketler arası Klasik Tıp Merkezi’nin, salgın devrinde alınan derslerin bir modülü olduğunu vurgulayan Ghebreyesus, “Bundan sonraki salgınlarla çaba edebilmemiz için DSÖ’nün öncelik verdiği mevzular olan sıhhat sistemlerinin desteklenmesi, milletlerarası sıhhat teminatı projesi ve acil durum hazırlık planının hayata geçirilmesi gerekmektedir” sözünü kullandı.

75. Dünya Sıhhat Asamblesi 28 Mayıs’ta son bulacak.

Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus kimdir?

Etiyopya topraklarına dahil olan Eritre’nin başşehri Asmara’da 1965’te dünyaya gelen Tedros Adhanom Ghebreyesus, mevcut misyonundan evvel Etiyopya hükümetinde 2005 ile 2012 ortasında Sıhhat Bakanı, 2012-2016 yılları ortasında ise Dışişleri Bakanı olarak vazife yaptı.

2001’de Tigray Bölgesel Sıhhat Ofisi Başkanlığı sırasında bölgedeki AIDS ve menenjit hadiselerinin değerli oranda azalmasını sağlamakla öne çıkan Ghebreyesus, Dışişleri Bakanlığı vaktinde ise Afrika Birliği’nin 2013-2016 Batı Afrika Ebola virüsü salgınına karşı gayretinde faal rol oynamasıyla öne çıktı.

DSÖ’nün Afrika kökenli birinci Yöneticisi olarak bilinen Ghebreyesus, Kovid-19 salgınının başlamasıyla da sıkça gündeme geldi.