Dr. Öz’ün az farkla kazandığı seçimde oylar yine sayılacak

Dünyaca ünlü Türk kalp cerrahı Dr. Mehmet Öz’ün ABD Senatosu için yarıştığı Cumhuriyetçilerin Pennsylvania’daki ön seçimlerinde oy farkının çok az olması nedeniyle oyların tekrar sayılmasına karar verildi.

OYLAR OTOMATİK OLARAK TEKRAR SAYILACAK

ABD’de kasım ayında yapılacak Kongre orta seçimleri öncesinde Cumhuriyetçi Parti’nin Pennsylvania’daki ön seçimlerinde Dr. Öz ile rakibi Dave McCormick ortasındaki oy farkı yüzde 0,5’in altında kalınca oyların otomatik olarak tekrar sayılacağı açıklandı.

Eyalet Sekreter Vekili Leigh Chapman tarafından yapılan açıklamada Öz’ün 419 bin 365, rakibi McCormick’in ise 418 bin 463 oyla sandıktan çıktığı ve oy farkının yüzde 0,5’in altında olması nedeniyle tekrar sayımın yapılacağı kaydedildi.

Yine sayım sürecinin 7 Haziran’a kadar tamamlanması ve sonraki gün de sonuçların açıklanması bekleniyor.

Eski Lider Donald Trump’ın da dayanağını alan Dr. Öz, daha evvelki açıklamasında tüm süreçlerin sonucunda seçimden galibiyetle çıkacaklarına inandığını açıklamıştı.

Pennsylvania’daki yarışı kazanan isim, Senato’ya girebilmek için 8 Kasım’da yapılacak Kongre orta seçimlerine Cumhuriyetçi Parti ismine katılmaya hak kazanacak.

KAYNAK: AA