Deniz altı internet kabloları zelzeleleri öngörmeye yardımcı olabilir

İngiltere Ulusal Fizik Laboratuvarı’ndan (NPL) bilim insanları, zelzeleleri yahut tsunamileri daha evvelden tespit etmek için deniz altı internet kablolarından yararlanılabileceğini söyledi.

BBC’nin haberine nazaran, Science Magazine’de yayımlanan araştırmada, kelam konusu kabloların “bilimsel deniz sensörleri” olarak vazife yapabileceği belirtildi. Bilim insanları, bu tekniği İngiltere ve Kanada ortasındaki fiber optik ilişki üzerinde test etti.

1.3 MİLYON KM’LİK UZAKLIĞA YAYILDI

Okyanus tabanını izlemek için kalıcı sensörler kurmanın çok maliyetli olduğunu söyleyen bilim insanları, bu vazifesi fiber optik kablolarının yapabileceğini belirtti. Kestirimlere nazaran, dünya çapında yaklaşık 430 fiber optik kablo deniz ve okyanus tabanlarında bulunuyor ve 1.3 milyon km’lik bir araya yayılmış durumdalar.

NPL’den Dr. Giuseppe Marra, BBC’ye verdiği demeçte, titreşim, basınç ve sıcaklık değişimlerinin kabloların içinden geçen ışığın suratını etkilediğini ve bu durum sonucunda gerekli ölçümlerin yapılabileceğini söyledi. Dr. Marra, “Eğer bu tekniği bir sürü kabloya uygularsak, denizin altındaki bu altyapı zelzeleler için sensör rolünü üstlenebilir” formunda konuştu.

‘MUHTEŞEM BİR FIRSAT’

Bilim insanları, bu tekniğin ayrıyeten global ısınmanın yol açtığı deniz akıntılarını incelemek ve global ısınmanın deniz sıcaklıklarını nasıl değiştirdiğini gözlemek için de kullanabileceğini söyledi. Bu araştırmada, Google’ın yanı sıra, Edinburgh Üniversitesi ve İngiliz Jeoloji Araştırma Kurumu da yer aldı.

İngiliz Jeoloji Araştırma Kurumunu’nun sismoloji takımı lideri Brian Baptie, bu araştırmanın “okyanuslarda gerçekleşen sarsıntıları gözlemlemek için mükemmel bir fırsat yarattığını” söyledi. (DIŞ HABERLER)