Cumhurbaşkanlığı devreye girdi, on binlerce öğrenciye ‘staj’ müjdesi!

Şirketler, stajyer almadığı için bu süreci tamamlayamayan gençler, mezun olamadıklarını belirtip krizin çözülmesini istedi.

Konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisinden yapılan açıklamada, öğrencilerin staj bulmasını kolaylaştırmak emeliyle iki sene evvel Ulusal Staj Programının hayata geçirildiği bildirildi.

Bu yıl stajyer havuzuna müracaatların açılmasının akabinde şubat ve mart ortasında, şirketlerden 156 bin 240 talep geldiği belirtildi. Böylece 80 bin 766 öğrencinin staj yapacağı kurumun belirlendiği söz edildi. Programa bu sene, organize sanayi bölgelerindeki mesleksel ve teknik ortaöğretim kurumu öğrencilerinin de dâhil edildiği aktarıldı. Ofis Lideri Doç. Dr. Salim Atay “Teklifler süratle gönderilmeye devam ediyor, https://kariyerkapisi.cbiko.gov.tr adresinden takip edip onaylamayı ihmal etmeyin. Gençler, staj boyunca Gençlik ve Spor Bakanlığının takviyeleriyle KYK’nın açık yurtlarında kalabilir” dedi.

Başvurular, e-Devlet entegrasyonu ile çalışan ulusal dijital platform ‘Kariyer Kapısı’ üzerinden gerçekleştiriliyor. Programa, ön lisans, lisans, yüksek lisans eğitimi görenler katılabiliyor. Ayrıyeten eğitimini yurt dışında lisans, lisansüstü olarak sürdüren Türk vatandaşı ve mavi kart sahibi gençler de başvurabiliyor.

Bu öğrencilere, Türkiye’deki kurum ve kuruluşların yanı sıra Büyükelçilikler, Daimi Temsilcilikler, Başkonsolosluklar ile kamu kurumlarının yurt dışı temsilcilikleri staj teklifi sunabiliyor. Öte yandan, geçen yıl 135 bin müracaat yapılmış ve 90 bin gence staj teklifi götürülmüştü. Bir kuruma yerleştirilerek staj imkânı verilen 45 bine yakın genç birinci fiyatını devletten almıştı.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ