Çip savaşları teknoloji dünyasını şekillendirecek

Elbette kendileri de bir teknoloji şirketi ancak onlar neredeyse her alanda yer alıyor. Mesela Apple bir akıllı telefon üreticisi olarak biliniyor. Yani normal şartlarda çip üreticisi değildi. Şimdi ise kendisi bir çip üreticisi konumuna geldi.

Google yine benzer şekilde daha çok yazılım ve bazı uygulama hizmetleri veren bir platform olarak biliniyordu. Şimdi ise kendisi çip üreticisi konumuna yükseldi. Uzun yıllardan beri teknoloji dünyasında tekel haline gelen Apple ve Google gibi markalar yeni çip projeleri ile birlikte bunu pekiştirecek gibi görünüyor.

Ortaya çıkan son detaylara göre önümüzdeki haftalarda Apple ve Google yeni cihaz tanıtımları yapacak. Ayrıca Samsung markasının yine akıllı telefon tanıtımları yapacağı tahmin ediliyor. Google, Pixel 6 serisini ve katlanabilir Pixel modelini kullanıcılarla buluşturacak. Apple ise M1X işlemcili 2021 model MacBook Pro tanıtımı yapacak.

Genel olarak değerlendirildiğinde Apple markasının Intel ile rekabet edeceği görülüyor. Aslına bakacak olursak iki marka arasında bugüne kadar pek bir rekabet yaşanmamıştı. İlk defa böylesine ortalık karışacak gibi görünüyor. Google ise Qualcomm ile yarışacak. Böylece iki teknoloji devi çip sahasında boy gösterecek. Çip savaşları teknoloji dünyasında büyük ses getiriyor.

Özellikle son dönemlerde yaşanan çip kıtlığı nedeniyle teknoloji markaları bu alana daha fazla yöneldi.