Çin merkezli elektrikli araba şirketi Xpeng çocuklar için robot midilli üretecek

Dünyanın en büyük elektrikli araba üreticilerinden Xpeng, ilgi çeken bir eser tanıttı. Tesla’nın Çin’deki en kıymetli rakipleri ortasında yer alan Xpeng, Temmuz 2020’de 500 milyon dolarlık yatırım alarak dikkatleri üzerine çekmişti.

Xpeng’in amaçları ortasında sadece elektrikli araba üretmek yer almıyor. Şirketin ayrıyeten robotik teknolojilerine odaklanan değerli bir alt şirketi de yer alıyor. Adı Xpeng Robotics olan bu alt şirket 100 milyon dolarlık yatırım aldı. 100 milyon dolarlık yatırım çeşidi, IDG Capital liderliğinde gerçekleşti.

Yatırım çeşidine, IDG Capital’ın haricinde Xpeng ve ismi açıklanmayan çeşitli yatırımcılarda katıldı. Lakin Xpeng Robotics’in çocuklar için robot midilli (Robot Unicorns) projesi yatırımcılardan tam not almayı başardı. Şirket 100 milyon doları Ar-Ge çalışmaları, ürün geliştirme ve takımın büyütülmesi için kullanacak.

2016 yılında Xpeng bünyesinde kurulan Xpeng Robotics, meskenlerde kullanılabilecek robotlar üretmeyi hedefliyor. Xpeng Robotics, şu an için 300 kişilik bir takıma sahip. Takım, Xpeng Robotics bünyesinde geliştirdiği robotları 2 yıl içinde piyasaya sürmek istiyor.

Küçük eşyaları taşıyabilen ve tıpkı vakitte çocuklar tarafından sürülebilen robot midilli, çocuğu otonom bir formda takip ederek çocuğun güvenliğine yardımcı olabiliyor.