CHP’li ilçe başkanı: Genel seçim sürecinde, genel merkez tarafından İstanbul ilçe örgütlerine 25 gün parti broşürü gönderilmedi

CHP’de değişim tartışmalarıyla başlayan kurultay sürecinde, mahalle kurultaylarının bitmesinin ardından ilçe kurultaylarına geçildi. Ataşehir ilçe kurultayında mevcut İlçe Başkanı Celal Yalçın, “Genel seçim süreci başladığında İstanbul ilçe örgütlerinde 25 gün parti broşürü genel merkez tarafından gönderilmedi. 25 gün örgütlerde parti broşürü yoktu” dedi.

10 Haber’den Masum Gök, Ataşehir kurultayından izlenimlerini şöyle aktardı:

“Saat 10.00’da başlanacağı açıklanan kurultay, 12.00’ye doğru başladı. Biz 10.00’da kurultayın yapılacağı yere gittik. Delege ve partililerden oluşan yaklaşık bin kişi salonu doldurmuştu. Otelde yapmanın avantajıyla serin bir salon, çay ve kahve sınırsızdı. CHP’nin güçlü olduğu ilçelerden biri Ataşehir olduğundan İmamoğlu ve değişimi savunan ekibin adayını merak ettim. Ancak delegeler tek liste olduğunu söyleyince şaşırdım. Bunun nedeninin ise Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezi’nin Kemal Kılıçdaroğlu‘nu desteklemesine bağlı olduğunu söyledi. Bir delege, belediye başkanlarının delege üzerindeki gücünü ilginç bir şekilde tarif etti:

‘AKP 20 yıldır iktidar. Bizim üyelerimiz devlette iş bulamıyor. Tek iş bulabildikleri yer belediyeler oldu artık. Abartmıyorum bana İstanbul’dan 3 belediye versin parti, genel başkanlığa aday olurum. Genel başkan olmasam bile iyi oy alırım.’

Ataşehir’de de Battal İlgezdi etkisi açık olarak fark ediliyordu. Battal İlgezdi, CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç‘la beraber kurultay salonuna geldi. Onun arkasındaki arabada ise mevcut ilçe başkanı ve aday olan Celal Yalçın geldi. Celal Yalçın mı aday, Battal İlgezdi mi ikisini de tanımayan birisi karıştırırdı. Ali Öztunç’u Divan Başkanı yaptılar. Ali Öztunç, yaptığı konuşmada, iktidar yanlısı medya üzerinden partinin yıpratıldığını söyleyerek, parti içi meselelerin kurultayda konuşulmasını istedi.

Ataşehir ilçe kurultayı Kemal Kılıçdaroğlu ekibinin yığınak yaptığı bir yer haline geldi. CHP Genel Merkezi’nde yapılan belediye başkanları toplantısında Ekrem İmamoğlu ile sert bir tartışmaya giren Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, Kılıçdaroğlu’nu destekleyen Berhan Şimşek gibi isimler de kurultaya katılmıştı.

Değişimciler yok gibiydi

İmamoğlu’nu destekleyenlerden CHP İstanbul Milletvekili Ali Gökçek oradaydı. O da kurultay başlamadan gitmişti. Kurultay başladıktan sonra İmamoğlu’nun İstanbul İl Başkanı adayı olarak adı geçen Onursal Adıgüzel salona geldi. Delegeye hitaben bir konuşma yapan Onursal Adıgüzel, değişim ve ideolojik hiçbir eleştiri yapamadan CHP’nin genel seçimlerde İstanbul’da aldığı oy üzerinden yerel seçimlerde birlik ve beraberlik içinde olunursa bu oyunun alınacağının altını çizdi. Ancak İmamoğlu ekibinden birisi gibi değil, sıradan bir üye gibi konuştu.

‘İmamoğlu yeni isimlerle bir çıkış yapsaydı, daha farklı bir rüzgar estirebilirdi görüşü’ Ataşehir kongresinde yaptığımız özel sohbetlerde de hakim düşünceydi.

“25 gün parti broşürü genel merkez tarafından gönderilmedi”

İlçe Başkanı Celal Yalçın konuşmasında Kemal Kılıçdaroğlu’nu sonuna kadar destekleyeceğini söyleyerek safını net olarak belli etti. Ancak Celal Yalçın, yaptığı konuşmada, ‘Genel seçim süreci başladığında İstanbul ilçe örgütlerinde 25 gün parti broşürü genel merkez tarafından gönderilmedi. 25 gün örgütlerde parti broşürü yoktu’ dedi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx