Buğdayımız geçen yıldan daha fazla: Tarım Bakanı Kirişci son noktayı koydu

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Rusya-Ukrayna savaşı sonrası dünyada yaşanan buğday krizinin Türkiye’de de yaşanacağı tezlerini kıymetlendirdi. Kabine toplantısı sonrası bir küme gazetecinin mevzuya ait sorularını yanıtlayan Bakan Kirişci, Türkiye’nin buğday sorununun olmadığını açıkladı. Bakan Kirişci, “Bizim buğday sıkıntımız yok. Şu anda zati buğday hasadı başladı. Hasadın olmadığı periyotta olmayan bir krizin hasat başladıktan sonra konuşuluyor olması manalı mı? Kriz çıkacak demek abesle iştigaldir. Bizim şu anda o denli bir sorunumuz yok” diye konuştu.

Arşiv

ETKİLEYECEK DURUM OLMADI

Muhakkak yerlerdeki yağışlara dikkat çeken Bakan Kirişci kelamlarını şöyle sürdürdü: “Şu anda bizim sayılarımızı olağandışı etkileyecek bir durum olmadı. Mesela Osmaniye’de dolu yağdı, Ankara’da olağandışı yağış oldu. Tüm vilayet müdürlüklerimiz yağışları takip ediyor. Bizim geçen yıla nazaran fazlamız var. İkinci olarak ihracat yasağı getirdik. İçeriden de alanlar vardı onlara da yasak getirdik. Bizim kendi muhtaçlığımızı yeteri kadar karşılayabildiğimiz bir yıl oldu bu sene. Şu anda bizim gördüğümüz bir şey yok.”

FİYAT ÜRETİCİNİN LEHİNE

Buğday fiyatlarıyla ilgili piyasanın takip edildiğini anlatan Bakan Kirişci, “Üretici aleyhine değerli bir durum yok, üreticinin lehine bir durum var. Biz bakanlık olarak öncelikle üreticiyi korumak zorundayız. Sonra da dönüp hem üreticiyi hem tüketiciyi birlikte düşünmek durumundayız. Şu basamakta eser fiyatıyla ilgili çiftçinin bir memnuniyetsizliği yok. Onları memnun eden bir fiyat piyasada hakim” değerlendirmesini yaptı.

Ayçiçeğinde hasat bir hafta sonra başlayacak

Bakan Kirişci, Türkiye’nin ayçiçeğinde de badire yaşamayacağını vurguladı. Kirişci, “Bir hafta sonra Adana’da ayçiçeği hasadı başlayacak. Hasadı yaklaşmış yahut hasat devrine girilmiş eserler için sorun olacak diye düşünmek çok hakikat değil” dedi. Bakan Kirişci, gübrenin az kullanımı nedeniyle üretimin düşeceği tezleriyle ilgili de şunları söyledi: “Bu durumun randımana bir yansıması olabilir diye düşünebiliriz. Onu telafi edecek olan yağıştır. Geçen yıla nazaran yıllık yağış o manada daha yeterli durumda. Bu eksikliği giderecek üzere.”