Boğaziçi, hukuk fakültesiyle birlikte birinci 100’e girenlerden 80’ini üniversiteye bekliyor

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci, bu yıl öğrenci almaya başlayacak hukuk fakültesinde, dünyanın seçkin üniversitelerinde doktora yapmış isimlerin öğretim üyesi olarak misyon yapacağını belirterek, bu yıl imtihanda derece yapan birinci bin öğrencinin 700’den fazlasının üniversitelerine gelmesini beklediklerini söyledi.

Rektör İnci, yeni kurulan ve bu yıl öğrenci alımına başlayacak hukuk fakültesi ve üniversite tercihleriyle ilgili olarak AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Hukuk fakültesinin heyetim çalışmalarının tamamlandığını söz eden İnci, programda yer alacak derslerin ve akademik takımın eğitim devrine hazır olduğunu söyledi.

Fakültenin akademik takımının yurt dışında saygın üniversitelerde doktora yapmış isimlerden oluştuğunu bildiren İnci, “Örneğin Sorbonne’dan, Oxford’tan, Universty of London’dan, Queen Mary’den, Leicester’den, Manchester’dan, Heidelberg’den ve öteki üniversitelerden arkadaşlarımız olacak. Bir arkadaşımız hariç tamamı yurt dışında doktora yapmış isimler. Türkiye’nin saygın üniversitelerinden de ilgi var.” sözlerini kullandı.

Hukuk fakültesinin bilhassa memleketler arası hukukta ön plana çıkmayı hedeflediği için ayrıyeten yurt dışından ehil akademisyenlerin de olacağını aktaran İnci, Harvard Üniversitesinden de bir hukukçuyu konuk öğretim üyesi olarak davet edeceklerini kaydetti.

Hukuk fakültelerinde kamu hukuku ve özel hukuk alanlarının bulunduğunu hatırlatan İnci, şöyle konuştu:

Bu yıl hukuk kontenjanlarının 70 olduğunu, kaliteyi korumak ve kaynaklar açısından bu sayıyı artırmayı düşünmediklerini anlatan İnci, öğrencilerin bir kısmının İngilizce hazırlık eğitimi alacağını aktardı. İnci, İngilizcesi olan öğrencilerin yanı sıra kuralları sağlayarak yatay geçişle gelebilecek öğrencilerin birinci sınıfa başlayacağını kaydetti.

Fakültede seçmeli derslerle birlikte eğitim lisanının yüzde 50 civarında İngilizce olacağını belirten İnci, “Hukukun kendine has bir yapısı var. Kavramlar Türkçe olduğu için siz ceza hukukunu, aile hukukunu, yönetim hukukunu İngilizce veremezsiniz.” biçiminde konuştu.

Prof. Dr. İnci, yüksek lisans ve doktora programları için hazırlıkların sürdüğünü söz ederek, ikinci eğitim periyodu ya da 2023 sonbaharında eğitime başlayacaklarını lisana getirdi.

– HUKUK FAKÜLTESI DEKANLIĞINA VEKALETEN GÖREVLENDİRME

Hukuk fakültesinin kurucu dekanı Selami Kuran’ın sıhhat problemleri nedeniyle, kendi isteğiyle istifa ettiğini belirten İnci, şunları kaydetti:

Hukuk fakültesi dekanlığına asaleten atamayı, mümkün olan en kısa müddette yapmak istediklerini lisana getiren İnci, Boğaziçi Üniversitesinin atama-yükseltme kriterlerini karşılayan, var olan akademik takımdan aşağıda olmayacak bir dekanın atanması gerektiğini vurguladı.

Boğaziçi’nin kendine has akademik gelenekleri ve özgünlüğü bulunduğunu aktaran İnci, şunları aktardı:

“Hukuk fakültesinin de buna entegre olması gerekiyor. Bunu, buranın müktesebatına vakıf olan ve geçmişi olan birileriyle yapmak en kolayıdır. O açıdan üniversitenin rektörü olmam, yaklaşık 30 yıllık hocası olmam, akademik gelenek ve göreneklere sahip olmam, bu entegrasyonu aslında daha fazla kolaylaştıracaktır. Açıkçası fazla da kalmak istemem zira rektörlük vazifem var. Temennim en kısa müddette uygun bir arkadaşımızın görevlendirilmesi.”

– “ÖĞRENCİLER BOĞAZİÇİ’NE GELMEDİKLERİ VAKİT İÇLERİNDE UKDE KALACAĞINA İNANIYORUM”

Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (YKS) sonrası tercih ve kayıt periyoduna ait de değerlendirmelerde bulunan İnci, öğrencilerin üniversitelerine ağır ilgi gösterdiğini ve bu yıl 34 programa 2 bin 182 öğrenci alacaklarını lisana getirdi.

Geçen eğitim yılında yaşanan olayların üniversiteye olan ilgiyi azaltmadığını, öğrenci adayları ve velilerde tasa oluşturmadığını tabir eden İnci, “Gelen öğrencilerin sayılarına, velilere, bizimle yazışmalara baktığımızda ya da tanıtım ofisimizle olan bağlantılarda hiçbir olumsuz tesir ya da telaş olmadı. Tam bilakis daha fazla bir ilgi oldu. İçeriden ya da dışarıdan birilerinin kurumumuzu kötülemeye çalışmaları merak uyandırıyor ve beşerler bizimle irtibata geçip üniversitemizi daha yakından tanıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Boğaziçi Üniversitesinin birçok öğrencinin tercih etmek istediği bir eğitim kurumu olduğunu tabir eden İnci, kelamlarını şöyle sürdürdü:

Boğaziçi’nin her vakit en yüksek puanlı öğrencileri aldığını lisana getiren İnci, bunun hocaların ders anlatmasına, imtihanlara, öz inanca, kaliteye tesir ettiğini kaydetti.

Uzun yıllardır Boğaziçi Üniversitesinin tercih sırasının en üstünde yer aldığını vurgulayan İnci, “Boğaziçi Üniversitesinin şöyle bir özelliği daha var. Üniversite imtihanında birinci 100’den aşağı üst 70’ini, birinci binin ise 700’ünü alıyoruz. Yıllardır bu aşağı üst böyledir. Bizim beklentimiz, hukuk fakültesiyle birlikte birinci 100’ün 80’den fazlasının, birinci binin ise 700’den fazlasının Boğaziçi’ne gelmesi istikametinde. Bir kısım öğrenciler de tıp fakültelerini tercih ediyor. O da bizim üniversitemizde yok.” diye konuştu.

KAYNAK: AA