Bitlisli öğretmen, bisikletiyle engelli komşusunun çeşit hayalini gerçekleştirdi

Bitlis’in Hizan ilçesindeki Kadir Has Anadolu Lisesinde vücut eğitimi öğretmenliği yapan Necip Bozdemir, bisikletinin ardına monte ettiği tekerlekli sandalyeyle yaklaşık 55 kilometre pedal çevirerek bedensel engelli Tahsin Gencer’in bisikletle tıp atma ve kamp yapma hayalini gerçekleştirdi.

Komşusunun hayalini gerçekleştirmede yardım etti

AA’nın haberine nazaran; komşusu olan 33 yaşındaki bedensel engelli Tahsin Gencer’in bisikletle cins atmak ve kamp yapmak istediğini öğrenen Bozdemir, Gencer’e bu hayali gerçekleştirmesine yardımcı olmak istediğini söyledi.

Bisikletine monte ettiği sandalye ile seyahat yaptılar

Gencer’in kabul etmesi üzerine tekerlekli sandalyeyi endüstriye götürerek demir çubuk ve kelepçelerle bisikletin gerisine monte ettiren 30 yaşındaki Bozdemir, arkadaşıyla seyahat hazırlığına başladı.

Misyon yaptığı lisenin bahçesinden yola çıkan Bozdemir ve Gencer, engebeli coğrafyada yaklaşık 8 saat süren güçlü seyahatin akabinde Tatvan’a ulaştı.
Panor Zirvesi, Hazro Deresi ve Küçüksu köyünün yokuşlarında sandalyesinin tekerleğini çevirerek Bozdemir’e takviye veren Gencer, yol boyunca karşılaştığı doğal hoşlukları ve eşsiz görüntüyü cep telefonuyla kaydetti.

Yaklaşık 55 kilometre pedal çevirerek komşusunu Tatvan ilçesine getiren Bozdemir, gece de Gencer ile Van Gölü kıyısında çadır kurarak kamp yaptı.

“Hayalini gerçekleştirdiğim için mutluyum”

Hizan’a 3 yıl evvel atanan Bozdemir, komşusu Tahsin ile farkındalık oluşturmak istediklerini söyledi.

Etkin olarak bisiklet kullandığını anlatan Bozdemir, “Bisikletime endüstride bir aparat yaptırdım. Tahsin de bana çok dayanak oldu. Hizan’dan Tatvan’a yaklaşık 55 kilometrelik bir seyahat yaptık. Uzun, yorucu ve keyifli bir seyahat oldu. Tahsin de elleriyle bana çok takviye oldu. Tahsin’in çelikten hem yüreği hem de iki kolu var. Bugün çadırımızı kurarak istirahat edeceğiz. Tahsin’in hayalini gerçekleştirdiğimiz için inanılmaz memnunum. Yaşadığımız bu yorucu macera çok hoş bir anı oldu. Katıldığı için Tahsin’e teşekkür ederim. Kendisiyle seyahat yapmak inanılmaz keyifliydi.” diye konuştu.

“Engellilerin sesi olmak istedim”

Gencer ise Bozdemir ile bisikletle Hizan’dan Tatvan’a seyahat yaparak orada kamp kurup hayalini gerçekleştirmek istediğini aktardı.

Engellilerin sesi olmak için bu türlü bir seyahate çıkmayı hedeflediğini anlatan Gencer, şöyle devam etti:

“Hocamla bunu gerçekleştirmek için bisiklet ve sandalye ortasına aparat taktık. Bunu yaparken ufak tefek zorluklar yaşadık lakin üstesinden geldik. Hayalim bisiklet sürmek ve bisikletle seyahat yapmaktı. Bunu gerçekleştirmek için de bir fırsat yakaladık. Hizan’dan başlayıp Tatvan’da son bulan seyahatimiz çok keyifli geçti. Amacıma ulaştım, hayalimi gerçekleştirdim. Bu etkinlikler engellilerin hayata bağlanmasını sağlıyor. Hayalimi gerçekleştiren en büyük destekçim Necip hocama teşekkür ediyorum.”