Belçikalılar araçlarına daha ucuz akaryakıt almak için Fransa’ya gidiyor

Belçika basınında yer alan habere nazaran, yüksek akaryakıt ve mazot fiyatları vatandaşların bu eserleri diğer ülkelerden temin etmesine neden oluyor.

Fransa hükümetinin akaryakıtta indirimi artırması nedeniyle bu ülke ile komşusu Belçika ortasında akaryakıt ve mazot fiyatları 30 sent kadar açıldı. Fransa’daki kimi akaryakıt istasyonlarının ek indirim kampanyaları uygulamasıyla bu fark 50 sente kadar çıkıyor.

AKARYAKITA 12-20 EURO DAHA AZ ÖDÜYOR

Bu nedenle bilhassa sona yakın bölgelerde oturan Belçikalılar araçlarına akaryakıtlarını Fransa’dan alarak tasarruf ediyor.

Aracına yaklaşık 40 litre yakıt alan bir Belçikalı bu esere kendi ülkesinden yaklaşık 12 ila 20 Euro daha az ödemiş oluyor.

Özellikle sona 50 kilometre aralıktaki bölgelerden ağır biçimde Fransa’ya yakıt almaya gidiliyor.

BİDONLARLA EK AKARYAKIT ALINIYOR

Bazı Belçikalılar daha fazla tasarruf etmek için araçlarının deposunu doldurduktan sonra yanlarında götürdükleri bidonları da dolduruyor.

Mevcut kurallar nazaran bir aracın, deposunun dışında bidonla en fazla 10 litre akaryakıtla sonu geçmesine müsaade veriliyor. Lakin iki ülke ortasındaki hudutta bu durum denetlenmediği için pek çok Belçikalı limitlerin çok üzerinde akaryakıtı bidonlarla getiriyor.

Bu durum, Belçika’nın Fransa sonuna yakın bölgelerindeki akaryakıt istasyonlarının da reaksiyonunu çekiyor.

Öte yandan Belçika’daki istasyonlar yakıt satamamaktan şikayet ediyor.

Halihazırda Belçika’da akaryakıtın litre fiyatı 1,72 Euro, mazotun litre fiyatı da 2,07 Euro düzeyine bulunuyor.