Batı Karadeniz’de hasar tespit çalışmaları sürüyor: 20 bina acil yıkılacak

Batı Karadeniz’de 27 Haziran 2022 Pazartesi günü ağır yağışlar sebebiyle sel felaketi yaşanmış; birçok bölge selden etkilenmişti.

Sel felaketine maruz kalan Kastamonu, Zonguldak, Düzce, Bolu, Karabük, ve Bartın’da devletin tüm kurumları, vatandaşın kahrını gidermek ve sıkıntısını çözmek için acil olarak çalışmalarına başladı.

Yoğun mesai harcayan gruplar, bir yandan da hasar tespit çalışmalarını sürdürüyor.

Bu kapsamda Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yapı İşleri Müdürlüğü, hasar tespit bilgilerini paylaştı.

13 bina yıkıldı, 11 bina ağır hasarlı, 509 bina az hasarlı, 20 bina acil yıkılacak

Toplam 13 binanın yıkıldığı, 11 binanın ağır hasarlı, 509 binanın da az hasarlı olduğu 7 vilayette, 20 bina acil yıkılacaklar listesine alındı.

Kastamonu

Bakanlığın Yapı İşleri Müdürlüğü tarafından Kastamonu’nun Bozkurt, Merkez, Azdavay, Cide, Devrekani, Hanönü, İnebolu ilçelerinde meydana gelebilecek talepler için 20 grupla hasar tespit çalışmalarına başlandığı, gelen ihbar ve talepler doğrultusunda 12 ilçe ve 60 köy/mahallede hasar tespit çalışmalarının tamamlandığı duyuruldu.

Bunların içerisinden İnebolu ilçesine bağlı Çaydüzü, Çatalzeytin ilçesine bağlı Hacıreis ve Kızılcakaya köylerine ve Bozkurt İlçesi Bayramgazi köyünün belli bir mevkisine ulaşım sağlanamadığı belirtildi.

Kastamonu’da 271 binadan 7’sinin yıkıldığı, 2 ağır hasarlı, 133 az hasarlı, 124 hasarsız ve 5 acil yıkılacak bina olduğu aktarıldı.

Bartın

Bartın vilayetinde Merkez, Hasankadı, Kozcağaz, Kemerköprü bölgeleri ile Ulus ilçesinde meydana gelen yağışlar sonrasında gelen ihbar ve talepler doğrultusunda 10 takım ile hasar tespit çalışmalarına başlandığı, yapılan incelemede 2 adet istinat duvarının yıkıldığının tespit edildiği ve ilgili belediyeye gerekli önlemleri alması için bilgi verildiği vurgulandı.

Bartın’da 318 binadan 3’ünün yıkıldığı, 7 ağır hasarlı, 235 az hasarlı, 70 hasarsız ve 3 acil yıkılacak bina olduğu aktarıldı.

Karabük

Karabük vilayetinde 10 takım ile çalışmaların devam ettiği, Yenice ve Eskipazar ilçelerinden gelen talepler doğrultusunda yapılan hasar tespit çalışmalarına başlandığı duyuruldu. Karabük’te 109 binadan 3’ünün yıkıldığı, 18 az hasarlı, 79 hasarsız ve 7 acil yıkılacak bina olduğu aktarıldı.

Düzce

Düzce ili Akçakoca, Yığılca, Kaynaşlı, Beyköy, Merkez ilçelerinden gelen talepler doğrultusunda 8 takım ile çalışmaların sürdüğü bilgisi paylaşıldı. Düzce’de 89 binadan yıkılan ve ağır hasarlı bina olmadığı, 80 az hasarlı, 6 hasarsız ve 3 acil yıkılacak bina olduğu aktarıldı.

Bolu

Bolu Merkez ve Mengen ilçelerinde 13 köyden gelen talepler doğrultusunda 3 takımla çalışmalar devam etmektedir. Bolu’da 77 binadan yıkılan ve ağır hasarlı olmadığı, 9 az hasarlı, 66 hasarsız bina olduğu; 2 acil yıkılacak bina olduğu aktarıldı.

Sinop

Sinop’ta hasar tespit çalışmaları için birinci etapta 10 kişi, 5 takım ve 5 araçla hazır bulunulduğu, takımların destek olarak hazır bekletildiği belirtildi. Türkeli ilçesi Çatakgüney köyü camii için hasar tespit çalışmasının yollar açıldığında çabucak yapılacağı; Sinop ili İncedayı mahallesinde istinat duvarının çöktüğü, Sinop Belediye Başkanlığı tarafından gerekli tedbirlerin alındığı bildirildi. Sinop’ta rastgele bir hasar tespit edilmediği aktarıldı.

Zonguldak

Zonguldak Gökçebey ilçesinde gelen taleplere istinaden hasar tespit çalışmalarının tamamlandığı, vatandaşlardan gelecek ihbar ve talepler için 5 takımın hali hazırda bekletildiği kaydedildi. Zonguldak’ta rastgele bir hasar tespit edilmediği aktarıldı.

İlbank Altyapı Çalışmalarına Ait Ayrıntılar Şu Formda Paylaşıldı:

KASTAMONU

Bozkurt: Ezine Çayı üzerindeki süreksiz köprünün DSİ tarafından kaldırması sonucu kentin Yılmaz Mahallesi’ne su verilemiyor. Yılmaz MahallesiEne su verilebilmesi için çalışmalar devam ediyor.

Abana: Kenti besleyen kuyu-depo terfii çizgisi ziyan görmüştür. Devam eden içme suyu projesi kapsamında yeni açılan derin kuyudan kente su verilmeye başlanmıştır.

İnebolu: Şehri besleyen Başköy kaptajı ziyan görmüş, muhtaçlık halinde kullanılan ek derin kuyudan kente kısmen su verilmeye başlanmıştır.

Şenpazar: Meydana gelen kısmi arızalar giderilmiştir.

Çatalzeytin, Azdavay, Küre, Doğanyurt, Devrekani, Cide: An prestiji ile olumsuz bir durum bulunmamaktadır.

SİNOP

Ayancık: Yapılan çalışmalarda altyapıdan kaynaklı bir sorun oluşmadığı bilgisi alınmıştır.

Türkeli: Belediye tarafından altyapı çalışmaları devam etmekte olup, İLBANK tarafından materyal tedariği yapılmaktadır.

Batı Karadeniz’de 27 Haziran 2022 Pazartesi günü ağır yağışlar sebebiyle sel felaketi yaşanmış; birçok bölge selden etkilenmişti. Sel felaketine maruz kalan Kastamonu, Zonguldak, Düzce, Bolu, Karabük, ve Bartın’da devletin tüm kurumları, vatandaşın badiresini gidermek ve kederini çözmek için acil olarak çalışmalarına başladı.

Yoğun mesai harcayan takımlar, bir yandan da hasar tespit çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yapı İşleri Müdürlüğü, hasar tespit datalarını paylaştı.

13 bina yıkıldı, 11 bina ağır hasarlı, 509 bina az hasarlı, 20 bina acil yıkılacak

Toplam 13 binanın yıkıldığı, 11 binanın ağır hasarlı, 509 binanın da az hasarlı olduğu 7 vilayette, 20 bina acil yıkılacaklar listesine alındı.

Batı Karadeniz’de 27 Haziran 2022 Pazartesi günü ağır yağışlar sebebiyle sel felaketi yaşanmış; birçok bölge selden etkilenmişti. Sel felaketine maruz kalan Kastamonu, Zonguldak, Düzce, Bolu, Karabük, ve Bartın’da devletin tüm kurumları, vatandaşın derdini gidermek ve sıkıntısını çözmek için acil olarak çalışmalarına başladı. Ağır mesai harcayan gruplar, bir yandan da hasar tespit çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yapı İşleri Müdürlüğü, hasar tespit bilgilerini paylaştı. 13 bina yıkıldı, 11 bina ağır hasarlı, 509 bina az hasarlı, 20 bina acil yıkılacak Toplam 13 binanın yıkıldığı, 11 binanın ağır hasarlı, 509 binanın da az hasarlı olduğu 7 vilayette, 20 bina acil yıkılacaklar listesine alındı.