Ay görevinde kullanılacak aracın testleri ile ilgili açıklamalar yapıldı

Eğitim bilimleri okulları tarafından 4 ila 10 Ekim arasında çevrimiçi bir şekilde yapılan online uzay sempozyumu devam ediyor. Türkiye Uzay Ajansı Uzay Bilimleri Dairesi Başkanı İbrahim Küçük bazı açıklamalara yer verdi.

Açıklamalarında Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen barışçıl olarak uzayı kullanma kararlarına saygılı olduklarını söyledi. Türkiye’nin yapmakta olduğu faaliyetlerin tamamen sivil tarafta yer aldığını ifade etti. Ayrıca Ay görevi için kullanılacak olan aracın test sürecinin devam ettiğini belirtti.

Türkiye’de uzay faaliyetlerinin çoğunlukla üniversitelere bağlı bir şekilde devam ettiği biliniyor. Kandilli rasathanesi ile birlikte İstanbul Üniversitesi gözlemevi ve Ankara Üniversitesi gözlemevi bazı uzay çalışmalarında yer almıştı.

Türkiye’de kurulan Uzay Ajansı ile birlikte uzay faaliyetleri tek bir çatı altında toplandı. Sadece Uzay araçlarının üretimi ve kontrol edilmesini değil aynı zamanda uydu testleri yine bu kurum tarafından yapılıyor. Türkiye’den astronotların uzay istasyonuna gönderilmesi ise yine bu ajans üzerinden yapılacak.

Turksat 6A uydu projesi gibi birçok proje Uzay Ajansı tarafından takip ediliyor. Ayrıca Ay yörüngesinde gönderilmesi planlanan uzay aracının testleri ise şu anda devam ediyor.