Avustralya’da başbakan seçilen Albanese, yemin ederek vazifesine başladı

Avustralya’nın Genel Valisi David Hurley’in Canberra’daki ofisinde yemin merasimi düzenlendi.

Merasimde, Albanese, ülkenin 31. başbakanı olarak yemin ederek vazifesine başladı.

Albanese’nin yanı sıra merasimde, Richard Marles başbakan yardımcısı, Penny Wong dışişleri bakanı, Katy Gallagher ile Jim Chalmers da iktisat bakanı olarak yemin etti.

Bu ortada, Wong, ülkenin yurt dışında doğan birinci dışişleri bakanı oldu.

Öbür yandan, ülke basınındaki haberlere nazaran, oy sayımı sürüyor. Seçimde kullanılan oyların yüzde 72’si sayıldı.

Avustralya Parlamentosu’nda çoğunluğu elde etmek için 76 koltuğa sahip olmak gerekirken, Emekçi Partisi şimdiye kadar 74 koltuk kazandı.

“Avustralyalılar değişim için oy verdi”

Albanese, yemin merasiminin akabinde düzenlediği basın toplantısında, “Avustralyalılar, değişim için oy verdi.” dedi. Kelam konusu değişikliği sistemli formda uygulama niyetinde olduklarını kaydeden Albanese, halkı bir ortaya getirme kelamı verdi.

Ülkenin Çin ile alakalarına değinen Albanese, Çin ile ilgilerin “zor” olduğunu lakin her vakit Avustralya’nın bedellerinin savunulması gerektiğini vurguladı.

Japonya’ya düzenleyeceği ziyarete atıfta bulunan Albanese, iki gün sonra döneceğini söz etti.

Albanese, Avustralyalıların desteklediği iklim değişikliği ve sıhhat bahislerindeki gündemi uygulamaya başlayacaklarını lisana getirdi.

ABD Lideri Joe Biden’ın kendisini aradığını belirten Albanese, konuşmanın “oldukça verimli ve olumlu” geçtiğini belirtti.

Japonya’ya giden Albanese burada Biden, Kişida ve Modi ile görüşecek

Başbakan Albanese ve Dışişleri Bakanı Penny Wong, daha sonra Japonya’nın başşehri Tokyo’ya hakikat yola çıktı. Albanese, burada ABD Lideri Biden, Japonya Başbakanı Kişida Fumio, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile bir ortaya gelecek. Albanese’nin kelam konusu başkanlarla ikili görüşmeler yapması da bekleniyor.

Avustralyalı seçmenler, ülkeyi üç yıl boyunca yönetecek 47’nci hükümeti belirlemek üzere 21 Mayıs’ta sandık başına gitmişti.

Personel Partisi 2007’den bu yana birinci seçim zaferini kazandı.

Avusturalya’nın yeni önderi Albanese

59 yaşındaki Anthony Albanese, Avustralya’da 2019’dan bu yana sürdürdüğü muhalefet liderliğiyle tanınıyor.

2013’ten bu yana iktidarda olan muhafazakar hükümeti devirmek için uğraş eden Albanese, ülkede en uzun mühlet vazife yapan politikler ortasında yer alıyor.

Albanese, fiyatsız sıhhat sisteminin savunan siyasetiyle öne çıkarken rugby tutkusu ile de biliniyor.

20’li yaşlarından bu yana Personel Partisinin çeşitli kademelerinde vazife alan tecrübeli siyasetçi, yaklaşık 25 yıldır parlamento üyesi olarak ülkesine hizmet ediyor.

Albanese, 2007’de Kevin Rudd liderliğindeki Emekçi Partisi iktidarında ulaştırma ve altyapı bakanlığı, 2013’te ise başbakan yardımcılığı misyonunu yürütmüştü.

KAYNAK: AA