Avrupa’da gaz fiyatları yüzde 5,3 yükseldi

Norveç’te güç bölümü çalışanlarının greve gideceklerini duyurmasının akabinde Avrupa’da gaz fiyatları yükselmeye devam ediyor.

Avrupa’da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF’de süreç gören ağustos vadeli gaz kontrat fiyatı, 4 Temmuz’da megavatsaat başına 162,9 avrodan kapandı.

Avrupa için değerli bir doğal gaz tedarikçisi olan Norveç’ten yapılan açıklamanın akabinde doğal gazın megavatsaat başına fiyatı bugün saat 13.25 prestijiyle bir evvelki kapanışa nazaran yüzde 5,3 artışla 171,6 avroya yükseldi.

Doğal gaz fiyatları 8 Mart’ta 189,2 avrodan günü kapatmıştı.

Norveç Petrol ve Gaz Birliğinden yapılan açıklamaya nazaran, ülkedeki güç çalışanlarının büyük kısmını temsil eden sendikalar fiyat konusunda muahedeye varılamadığı için greve gidecek.

Bugün üç açık deniz alanında başlayan grev sonrası, tahlil bulunamaması durumunda yarın üç alanda daha çalışmalar durdurulacak.

Söz konusu alanlarda grevin başlamasıyla ülkenin doğal gaz üretimi günde 292 bin varil petrol muadili azalacak. Bu da doğal gaz ihracatının yüzde 13 düşmesi manasına geliyor.

KAYNAK: AA