Apple’dan Dil ve Konuşma Engelli Kullanıcıları Sevindiren Hamle: Yeni Ses Klonlama Özelliği Hayata Geçirildi!

Apple, geçtiğimiz gece düzenlediği WWDC 2023 teknoloji etkinliği ile tüm dünyada büyük yankı uyandırdı. Sanal gerçeklik cihazından yeni dizüstü bilgisayarlara kadar el atan şirket, yeni akıllı telefon arayüzü iOS 17 sürümünü de sergilemeyi unutmadı. Yeni yazılımın en dikkat çeken yanlarından biri ise erişilebilirlik tarafında özellikle dil ve konuşma engelli kullanıcılara oldukça yardım edecek ses klonlama özelliği oldu. İşte detaylar…

Apple, geçtiğimiz gece düzenlediği teknoloji etkinliğinde iPhone cihazlar için geliştirdiği yeni arayüzü iOS 17’yi tanıttı.

Birbirinden kullanışlı ve ilginç özelliklerle gelen sürüm, engelli kullanıcılar adına erişilebilirlik boyutunda da sevindirici yenilikleri hayata geçirdi.

Bu yeniliklerden en çok dikkat çekeni ise dil ve konuşma engeli tarafında oldu. Firmanın tekrardan geliştirdiği Personal Voice isimli aracın bundan böyle kullanılara oldukça benzer sesleri klonlayabileceği duyuruldu.

Özellikle sesini veya konuşma becerisini kaybetmek üzere olan kişilerin yardımına koşan bu yenilik sayesinde engelli kullanıcılar, benzer sesi ile iPhone üzerinden çok daha sağlıklı iletişimler kurabilecek.

Sadece bu destekle yetinmeyen Apple, bazen normal kullanıcıların bile kullanmakta zorlandığı uygulama arayüzünü engelli kişiler için çok daha basit hale getirdi.

“Yardımcı Erişim” adı ile çıkagelen yeni mod sayesinde kullanıcılar, istedikleri taktirde başlangıç ekranını kamera, fotoğraflar, aramalar ve mesajlar gibi önemli uygulamalarla sınırlandırabilecek ve daha kolay bir kullanıma sahip olacak.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz iOS 17’de başka hangi yenilikleri görmeyi umuyordunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx