Apple otomobil projesinden vaz mı geçti?

Bu dedikodular Kia hisselerinin önemli oranda yükselmesini sağladı. Sonradan bu dedikoduların gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Kia iddialarının reddedilmesinin ardından Apple’ın geliştireceği elektrikli otomobile ilişkin dedikodular da kesildi. Hatta bu süreçte Xiaomi’nin elektrikli otomobil üreteceği ve bu otomobil için 1 milyar dolar yatırım yapacağı haberleriyle karşılaşmıştık.

Çinli üreticilerin elektrikli otomobiller tarafında yaptığı atağa rağmen Apple cephesinden herhangi bir ses çıkmadı. Bu da ister istemez Apple’ın otomobil projesini rafa kaldırdığı şeklinde yorumlandı.
Aslında Apple hiçbir zaman elektrikli otomobil üreteceğine dair resmi bir açıklama yapmamıştı. Yani bu proje iptal oldu demek çok da doğru olmaz. Fakat şunu kesin ve net olarak söyleyebiliriz. Apple yeni bir otomobil üretecekse bunun 2025’ten önce olması çok da olası görünmüyor.

Çünkü otomobil üretmek için önemli bir altyapı yatırımı gerekiyor. Bu da paranız olsa bile uzun bir zaman dilimi demek. Elbette yine de bekleyip göreceğiz. Belki Apple bu konuda hepimizi şaşırtır.