Antalya’da emekli taksi sürücüsü, 238 bin TL dolandırıldı

Antalya’da ikamet eden 4 çocuk babası Mustafa Turgut, trafik cezası denetimi için e-Devlet’e girdiğinde, ismine icra takibi başlatıldığını ve tüm mal varlığına el konulduğunu gördü.

Avukatı aracılığı ile mevzuyu araştıran Turgut, eline ulaşan tebligatlar nedeniyle itiraz hakkını kullanamadı.

Olayı araştıran Turgut, araştırmasında tanımadığı S.A. isimli bir şahsın, ismine senet düzenlediğini, elden 238 bin TL borç almış üzere gösterilerek hakkında icra takibi başlatıldığını öğrendi.

İHA’nın haberine nazaran; 11 aydır atmadığı imza ve almadığı parayı kanıtlamak için hukuk çabası veren Turgut, konutunu geçindirebilmek için bir öteki taksi durağında sürücü olarak çalışmaya başladı.

“Bana haciz gönderen şahsı uzaktan yakından tanımıyorum”

Yaşadıklarını anlatan Turgut, şu sözleri kullandı:

“İtirazımızı yapacaktık fakat bu müddet dolmuş. Akabinde savcılığa cürüm duyurusunda bulundum. Bana haciz gönderen şahsı uzaktan yakından tanımıyorum. 10 yıldır tıpkı telefon sinirimi kullanıyorum. Bu şahısla bir bağım yok.


“Kişiyi ne gördüm ne biliyorum ne de telefon görüşmem var”

6 ay evvel kredi çekip 3 yıl boyunca aracımı satamam. Zira ben ÖTV indiriminden araç aldım. Fakat bu şahsın argümanına nazaran araç değişikliği için ben ondan para istemişim. O kişiyi ne gördüm ne biliyorum ne de telefon görüşmem var. Rastgele bir ilişkim yoktur.

“Tüm mal varlıklarıma haciz geldi”

A4 kağıdına senettir diye yazılmış. Kimlik numaramı yazmışlar, bana bir iş icabı para lazım olmuş, S.A. ismindeki bireyden elden nakit para almışım bir yıl sonra ödeyeceğim diye. Ben bu şahsı tanımıyorum. Paraya gereksinimim olursa banka, kooperatifler var. Şahıstan para alma üzere bir durumum olmaz. Geçmişe dönük tarama yapıyorum hiçbir yere imza atmadım. Tüm mal varlıklarıma haciz geldi. Ticari aracıma, daireme, dükkanıma satılamaz önlemi konuldu. 8 aydır da ticari taksim bağlı, çalışamıyorum. Mağdur oldum. Meselemin çözülmesi için dayanak bekliyorum.

“Aracım var çalışamıyorum”

Bir gün yolcumla giderken aracıma el konuldu. Farkında değilim hiçbir şeyin. Trafik cezam var mı diye baktım, bu olayla karşılaştım. İtiraz ettik lakin tebligattaki itiraz mühletini kaçırmışız. Tebligattan haberim yok. Benim kimseye borcum yok, elden nakit para da almadım. Bunu sav eden şahsı da tanımıyorum. Bu olaydan sonra hudut ve gerilim nedeniyle çok bir kilo verdim. Aracım var çalışamıyorum. Bu borcu kabul etmiyorum.


“Usulsüz tebligat yapıldığı için dava açtık”

1 yıldır büyük bir şokun içinde olduğunu belirterek adaletin yerini bulmasını isteyen Turgut, kendi ticari taksisini çalıştıramadığını, öbür bir durakta sürücülük yaptığını söyledi.

Mustafa Turgut’un avukatı Yusuf Karaşahin ise, müvekkilinin olayı e-Devlet üzerinden öğrendiğini tabir ederek, “Dosyayı inceledik, tebligat almadığını tespit ettik. Belgeye bakıldığı vakit ise tebligatın yapıldığını, itiraz müddetlerinin geçmiş olduğunu gördük. Bununla ilgili yöntemsiz tebligat yapıldığı için dava açtık. Çabucak gerisinden dolandırıcılıkla ilgili hata duyurusunda bulunduk. Müvekkilim evraktaki imzayı kendisinin atmadığını ve karşı taraftaki şahsı da tanımıyor. Borcumuzun olmadığına dair olumsuz tespit davası açtık. Süreç devam ediyor lakin müvekkilim önemli oranda mağdur oldu.” tabirlerine yer verdi.