Ankara Barosu’ndan öldürülen avukat Bakırtaş için hareket

Nur Kaplan

ANKARA – Avukatlar İstanbul’da silahlı atakta hayatını kaybeden Servet Bakırtaş için Ankara Adliyesi önünde aksiyon yaptı.

Ankara Barosu ismine açıklama yapan Mehmet Eren Turan, avukatlık mesleğinin vefatı göze alarak sürdürülmesinin bir utanç olduğunu söyledi. Turan, şöyle devam etti:

“Her avukat vefatı bizden bir kesim daha koparmaya devam ediyor. Avukat vefatları ya da akınlar mesleğimizi yaparken hangi tehditleri taşıdığımızdan öte bu tehditleri yaratan toplumsal bakışı da göstermektedir. Artık bildiriler yazmak yaslar tutmaktan bıktık. Sanıkların ağırlaştırılmış müebbet mahpuslara mahkumiyetleri acımızı hafifletmiyor. Biliyoruz ki başımız sağ olmayacak. Servet Bakırtaş’ın yüreği artık bizde atacak. Avukat Sever Bakırtaş’ı fikir dünyamızda şehit olarak taşıyacağız. Kelamın bittiği yerdeyiz.”

‘HUKUK TANIMAZ, PERVASIZ ANLAYIŞLA ÇABAMIZ DEVAM EDECEK’

Barolar Birliği Genel Sekreteri Veli Küçük ise avukat Servet Bakırtaş’ın tehdit ve engellenmeye çalışılmasına karşın mesleğini yapmaya çalıştığını belirtti. Küçük, şunları kaydetti:

“Üzgünüz, kızgınız, öfkeliyiz. Yıllardır yaşadığımız savunma mesleğinin her türlü aksiliklerle müsabaka döngüsünde dün meslektaşımız Servet Bakırtaş da mesleğini yapma münasebetiyle maksat gösterildi. Sorumlular yalnızca tetiği çekenler değil. Bu olayın müsebbipleri bizi Meclis kurulunda görmezden gelenler. Hukuk tanımaz, pervasız anlayışla gayretimiz devam edecek.”

İstanbul’da cezaevinde 5 yıl mahpus yatıp tahliye olan Abdullah Türkoğlu, kendisine tazminat davası açan Öznur Bedel ve avukatı Servet Bakırtaş’ı öldürmüştü.