Ankapark ne vakit yapıldı? Ankapark maliyeti nedir? Ankapark nerede? Ankapark son durum ne? Ankapark oyuncakları? Ankapark ihale?

Ankara Büyükşehir Belediyesi‘nin, atıl durumda bulunan Ankapark‘ı devralmak için açtığı tahliye davasında karar çıktı.

Mahkeme, Ankapark’ın tahliyesine ve işletmenin Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesine karar verdi.

ANKAPARK NEDİR?

Wonderland Eurasia ya da evvelki ismiyle Ankapark, Türkiye’nin başşehri Ankara’da yer alan ve 1,3 milyon m2 alan üzerine kurulan bir tema parktı.

ANKAPARK ÜRETİMİNE NE VAKİT BAŞLANDI?

Atatürk Orman Çiftliği toprağında yer alan parkın imaline 2013’te başlandı. Ankapark, 20 Mart 2019’da Wonderland Eurasia ismiyle ziyarete açıldı. 

ANKAPARK MALİYETİ NEDİR?

Ankara Büyükşehir Belediyesi Lideri Mansur Yavaş atıl kalan Ankapark için yapılan harcamaların toplam meblağını 801 milyon 288 bin 824 dolar olarak açıklamıştı.

Dönemin yeni kuruna nazaran Ankapark’ın maliyeti 10 milyar 845 milyon 155 bin 768 TL’yi geçiyor.

ANKAPARK NE VAKİT KAPANDI?

Ziyaretçi sayısındaki düşüş nedeniyle Şubat 2020‘de park fiilen kapandı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankapark ile ilgili eski Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Melih Gökçek hakkında cürüm duyurusunda bulunulmuştu.

ANKAPARK’IN İÇİNDE NE ÜZERE OYUNCAKLAR VARDI?

 • Hayvanat bahçesi
 • Lazer-tag çadırı (5 Dönüm)
 • Jet Ski Coaster
 • 240 adet dinozor maketi
 • Atari çadırı (10 Dönümlük)
 • Dinozor ormanı çadırı (10 Dönümlük)
 • Dinozor müzesi (5 Dönümlük)
 • Müzikli fıskiye
 • Dinozor restoranı ve sinema çadırı (5 Dönümlük)
 • Kışın yararlanılabilecek oyun alanı 2 Adet (10’Ar dönümlük )
 • Oyuncak çadırı (10 Dönümlük)

……….

ANKAPARK GİRİŞ FİYATI NE KADARDI?

Yetişkin ve çocuk günlük giriş 25 TL, günlük limitsiz giriş 150 TL, günlük limitsiz VİP giriş 190 TL, yıllık limitsiz 950 TL, yıllık limitsiz VİP bin 250 TL, VİP çeşit 750 TL, oyuncaklar için süratli geçişler 50 TL, 4 kişilik aile için günlük giriş 80 TL, 5 kişilik aile için 94 TL, 6 kişilik aile için 100 TL, (0-2) yaş geçişleri ise fiyatsız olarak belirlenmişti.

ANKAPARK NE KADAR VAKİT FAALİYET GÖSTERDİ?

Sadece 8 ay kadar faaliyet gösteren Ankapark, kapandığı tarihten bugüne demir yığınlarıyla dolu bir dinozor mezarlığına dönüştü.

ANKAPARK NASIL KAPANDI?

Ankapark’ın inşaatı 2013 yılında Melih Gökçek’in Büyükşehir Belediye Başkanlığı devrinde tüm mantıklı aykırı münasebetlere karşın bir biçimde başlamıştı. Danıştay’ın 2014 yılında parkın da içinde bulunduğu ana imar planı ile ilgili yürütmeyi durdurma kararlarına karşın Atatürk Orman Çiftliği yeri üzerindeki inşaata devam edildi.

İdare mahkemeleri, açılan davalarda imar planlarına ait yürütmeyi birçok defa durdurma kararları verirken, Büyükşehir Belediyesi, küçük değişiklikler yaparak yeni imar planlarıyla inşaatı sürdürdü. 2018 yılında yapılan ihalede parkın işletmesini GBM Ticaret-Çelik Ortak Teşebbüs Kümesi 26 yıllığına aldı. Ankapark, daha sonra 2019 yılında ziyarete açıldı. Lakin işletmeci şirketin borçlarından ötürü 2019 yılının Eylül ayında parkta haciz süreci yapıldı.

Aralık ayında da parkın elektriği kesildi. Park, beklenen ziyaretçi sayısına ulaşamaması nedeniyle 2020 yılının Şubat ayında kapandı.