Ani bebek vefatı sendromuna karşı araştırmalar devam ediyor

Avustralyalı araştırmacılar, ani bebek mevti sendromu (ABÖS) için potansiyel bir biyobelirteç belirlediklerini açıklıyor fakat uzmanlar bunun yapbozun yalnızca bir modülü olduğu konusunda uyarıyor.

ABD’de her yıl yaklaşık 3.400 bebek ABÖS’den ölüyor. Resmi açıklamalara nazaran, ani yahut bariz bir mevt nedeni yok. Uzmanlar, hangi bebeklerin ABÖS için risk altında olduğunu yahut buna neyin sebep olduğunu şimdi bilmiyor.

Avustralya’daki Westmead Çocuk Hastanesi’nde yapılan ve eBioMedicine mecmuasında yayınlanan çalışmalarında araştırmacılar, 2016 ve 2020 yılları ortasında ABÖS ve öteki bilinmeyen nedenlerden ölen 67 yenidoğandan alınan kan örneklerinde butirilkolinesteraz (BChE) isimli bir enzimin seviyelerini ölçtüler.

Denetim kümesindeki 655 bebeğin kanını incelediler ve ABÖS’den ölen çocukların BChE seviyelerinin yaşayan çocuklardan yahut diğer nedenlerle ölenlerden kıymetli ölçüde daha düşük olduğunu buldular.

RİSK FAKTÖRLERİNE DİKKAT

ABÖS ekseriyetle bir çocuk uyurken oluyor. Uzmanlar, bebeğin beyninin nefes almayı ve uyanmayı denetim eden kısmındaki sorunlarla alakalı olduğunu varsayım ediyor.

BChE, kan basıncı ve teneffüs üzere fonksiyonları denetim eden otonom sistemin bir modülü olan kolinerjik sistemin bir enzimidir. Araştırma müellifleri, BChE testlerinin gelecekteki ABÖS hadiselerini belirleyip önleyip önleyemeyeceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya muhtaçlık olduğunu söylüyor.

Hamilelik sırasında sigara içmek, aile hikayesi ve erken doğum üzere noktalar ABÖS için risk faktörleri sayılıyor. Araştırmacılar, hayvanlar üzerindeki çalışmaların pasif içicilik ile düşük BChE ortasında bir bağ olduğunu gösterdiğini kaydetti.

CNN’in haberine nazaran, araştırmanın başındaki isim Dr. Carmel Harrington, 29 yıl evvel kendi çocuğunu ABÖS yüzünden kaybetti.

Harrington, “Bebekler keyifli olmadıklarını bize bildiren çok güçlü bir düzeneğe sahiptirler. Çoklukla bir bebek, karnının üzerinde olduğu için uykuda nefes almada zorluk üzere hayati tehlike oluşturan bir durumla karşı karşıya kalırsa, uyanır ve ağlar. Bu araştırma kimi bebeklerin birebir güçlü uyarılma reaksiyonuna sahip olmadığını gösteriyor” dedi.

Harrington, “Artık BChE’nin işin içinde olduğunu bildiğimize nazaran, bu sonuçları değiştirmeye başlayabilir ve ABÖS’ü geçmişte bırakabiliriz” diye ekledi.