ABD’den İran’a bildiri: Nükleer muahedeye dönmesinin en uygun yol olduğuna inanıyoruz

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Nükleer Silahların Yayılmasını Tedbire Antlaşması (JCPOA) ile ilgili Genel Konsey toplantısı için New York’taki Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi’nde bulunduğu sırada gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

Anthony Blinken, “İran ile nükleer muahedeye karşılıklı dönüşün, ilerlemenin ve her türlü krizden kaçınmanın en âlâ yolu olduğuna inanmaya devam ediyoruz” dedi.

Blinken, iklim değişikliğinin getirdiği zorluklarla uğraşırken nükleer gücün daha da hayati kıymet kazandığına değinerek, “Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi alanında İran’ın, Kuzey Kore’nin ve artık de Rusya’nın farklı hallerde ortaya koyduğu zorluklarla karşı karşıya kalındığına” işaret etti.

Blinken, Rusya‘nın Ukrayna‘ya saldırmasını örnek göstererek, “Bu, dünyanın dört bir yanında nükleer silahlara sahip olma ya da olmama konusunda karar verecek ülkelere fecî bir ileti gönderiyor” kelamlarına yer verdi.

Blinken ayrıyeten, “Avrupa Birliği, aylarca süren tartışmalara, görüşmelere ve müzakerelere dayanarak en güzel teklifleri yaptı. ABD, üzerinde mutabakata varılanlar temelinde ilerlemeye hazır, fakat İran’ın buna hazır olup olmadığı aşikâr değil” diye ekledi.

PELOSİ’NİN TAYVAN ZİYARETİ

Anthony Blinken, soru üzerine ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi‘nin Tayvan‘ı ziyaret etmesi halinde Çin‘in askeri harekât tehdidine ait durumuyla ilgili Çin’in tansiyonu artıracak bir teşebbüste bulunmamaları tavsiyesinde bulundu.

Blinken, “Çin, bir tıp kriz yaratmaya yahut tırmandırmaya çalışırsa bu büsbütün Pekin’e bağlı. Onlardan sorumlu davranmalarını, ileriye dönük bir gerginliğe sebep vermemelerini bekliyoruz” sözlerini kullandı.

Blinken ayrıyeten, Ukrayna’dan 26 bin ton tahıl taşıyan bir geminin harekete geçtiğinin hatırlatılması üzerine, şunları söyledi:

“İlk geminin hareket ettiğini görmek bizi mutlu etti. ABD’nin 26-27 bin ton tahılı var. Ukrayna’nın silolarında ve depolarda ise 20 milyon ton civarında tahıl var. Bu, şimdiye kadar Rusya’nın Odessa ablukası tarafından engellendi ve dünya pazarlarına açılması gerekiyor. İnsanların çaresizce yiyeceğe muhtaçlık duyduğu yerlere gitmeye devam etmesi gerekiyor ki, fiyat da yükselmeye değil düşmeye devam etsin.”