AB dışişleri bakanları Ukrayna, besin ve güç güvenliğini görüşüyor

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, başta besin ve güç güvenliği olmak üzere Ukrayna’daki savaşın etkilerini görüşmek üzere bir ortaya geldi.

AB Dış Alakalar Kurulunun toplantısı, AB Dış Bağlantılar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell‘in başkanlığında Lüksemburg‘da başladı.

Toplantının gündeminde, Ukrayna’daki savaşın bilhassa besin ve güç güvenliği olmak üzere global tesirlerinin yanı sıra Rusya’ya uygulanan yaptırımların nasıl tesir yaptığı üzere hususlar bulunuyor.

AB Yüksek Temsilcisi Borrell, “Savaşın tesirleri yalnızca Ukrayna için değil tüm dünya için giderek çok tehlikeli hale geliyor. Bilhassa Afrika’da büyük bir açlık yaşanması ihtimaline karşı ikazda bulunuyoruz. Güç ve besinde fiyatların artmasına ve kıtlığa neden olan şey savaştır. Bu krizin nedeni (Rusya’ya uygulanan) yaptırımlar değildir” dedi.

AB’nin yaptırımlarının Rusya’nın besin ve gübre eserlerini kapsamadığını tekrarlayan Borrell, Rusya’nın Ukrayna’ya ilişkin tahılın ihraç edilmesini engellemesi nedeniyle kriz yaşandığını belirtti.

Borrell, Rusya’ya Ukrayna limanlarına yönelik ablukayı kaldırma davetinde bulundu ve BM’nin probleme tahlil bulacağından emin olduğunu kaydetti.

Rusya’nın açlığı bir savaş silahı olarak kullanamayacağını, bundan sorumlu tutulması gerektiğini belirten Borrell, “Bu gerçek bir savaş suçudur” diye konuştu.

AB ülkelerinin dışişleri bakanlarının toplantısının bir kısmına bugün Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükri de katılacak. Toplantıda Ukrayna ve Moldova’ya aday ülke statüsü verilmesinin yanı sıra bilhassa güç alanında Körfez ülkeleriyle ilgiler de ele alınacak.