5G tarafından yönetilecek ilk akıllı demiryolu limanı inşa edilecek

Liman projesinin 5G ağı Vodafone Macaristan ve Huawei Technologies Macaristan tarafından sağlanacak. Terminalin tamamen kendinden tahrikli dev vinçlerini uzaktan kontrol etmek için kullanılacak. Bu vinçler eşit, ince hareketler yapabilir. Terminal, gelecek yılın ilk çeyreğinde tamamlanmasının ardından yılda 1 milyona kadar 20 fit konteyneri (TEU) elleçleyebilecek.

Huawei Technologies Macaristan CEO’su Colin Cai Lingyu imza töreninde yaptığı açıklamada, şirketin Avrupa’daki geleneksel demiryolu lojistik endüstrisini güçlendirmek ve vinçlerin 5G teknolojisi ile uzaktan kontrolünü gerçekleştirmek için 5G teknolojisini ilk kez kullandığını söyledi. 5G teknolojisinin yüksek hız, düşük gecikmeler ve yüksek kapasite gibi teknik avantajlarıyla, çalışanların yalnızca merkezi kontrol odasında oturması ve 5G tarafından döndürülen yüksek çözünürlüklü videoyu kullanarak işlemi uzaktan tamamlaması gerekir, bu da çalışma ortamını iyileştiriyor.

İmza töreninde, Huawei Technologies Macaristan CEO’su Colin Cai Lingyu, şirketin Avrupa’nın geleneksel demiryolu lojistik endüstrisini güçlendirmek ve vinçlerin uzaktan kontrolünü sağlamak için ilk kez 5G teknolojisini kullandığını belirtti. Bunu kullanarak, çalışanların merkezi kontrol odasında oturmaları ve 5G aracılığıyla döndürülen HD videoyu kullanarak işlemi uzaktan yürütmeleri yeterlidir, bu da çalışma ortamını ve çalışma verimliliğini artırıyor.

Macaristan’ın Dijitalleşmeden Sorumlu Devlet Bakan Yardımcısı Károly Balázs Solymár, hükümetin lojistik endüstrisini hedef alarak 5G teknolojisine dayalı endüstriyel çözümlere özel önem verdiğini belirtti. Macaristan, gelecekte ek yenilikler gerçekleştirmek için en son dijital teknolojiyi kullanarak rekabet gücünü daha da artıracak.

China Securities Journal’a göre Huawei, “Akıllı Dünya 2030” raporunda, 2030 yılına kadar 1 milyon işletmenin kendi 5G özel ağlarını (sanal özel ağlar dahil) kuracağını ve 5G endüstrisi özel ağlarının büyük ve orta ölçekli penetrasyon oranının – ölçekli işletmeler %35’e ulaşacak.